michaeldale-6
3 saatte “değişim”e hazır mısınız?

Hepimizin hayatında işimizle, ilişkilerimizle ve aslında hayatımızın önemli olduğunu düşündüğümüz birçok yönüyle ilgili değiştirmek istediğimiz konularımız vardır. 3 saatte bunları değiştirmeye var mısınız?

trust-leadership-illustration-1940x900_35183
“Eller aya, biz yaya” Kolektif Liderlik Anlayışı ile Yaya Kalmayalım…

Yazan: Neslihan Erdoğdu

“Eller ay, biz yaya” diye bir laf vardır. Toplumsal olarak bir aşağılık kompleksi duygusu taşımakla beraber aslında bir realiteye de vurgu yapmaktadır. “Ay” geleceği, vizyonu ve hayalleri temsil ederken “yaya” mevcudu, basiti, anlık olanı anlatıyor bize. İş dünyasına yönelik baktığımızda peki gerçekten öyle mi?

muopen-2
Müge Çevik’ten Mutluluk Defteri

Her güne bir tutam “mutluluk”

Mutluluk Kulübü ve İlişkisi Var kitaplarının yazarı Müge Çevik, bu kez farklı bir yeni yıl hediyesi almak isteyenler için Mutluluk Defteri'ni hazırladı.

Müge Çevik’in yeni yıl için hazırladığı Mutluluk Defteri, yazarın deneyimleri, motivasyon sözleri ve notlarından oluşan bir mutluluk kılavuzu.

img-20171203-wa0014-1080x675
Aralık 2017 İçin Günerji

Dolunayın Işığında Denge Arayışları

Aralık ayında yılın son ayı olmasından kaynaklanan bir tamamlanma süreci işliyor. Bu süreç eskiyle yeni arasında bir bir geçiş sağlarken beraberinde getirdiği bir denge arayışı olabilir. Dengelerin değişimi radikal ya da devrimsel büyük değişimlerin oluşmasına sebep olurken, tamamlanma süreci bitişleri getirirken, oluşan her bitiş yeni bir başlangıca geçişi sağlayacaktır.

bodymindspirit
Kasım 2017 İçin Günerji

Yazan: Mehmet Aktürk

Kendini olgunlaşarak ve geliştirerek ifade eden / yeniden var eden ruh, kendi özünden geleni dışa vurum! Sahne sizin!

Kasım ayında günerji 11+2+0+1+7 = 21/3 ediyor. Bu ay kuşkusuz yeniden bir var oluş aşaması ve derin dönüşümle ilgili enerji var. 11 sayısı özel bir sayıdır. Toplamda 21/3’le aydınlanan ve olgunlaşan durumların getireceği yeni süreçlerden bahsedebiliriz. Aynı zamanda kazançlarda artış ve profesyonel çalışma teknikleri kullanarak işinizde değişim ve dönüşümler olabilir. Bu ayın bir başka açılımı da madde ve mana arasında kurulan köprülerle başlayan aydınlanma ve aydınlatma süreçleridir. Kişisel dönüşümü tetikleyici olabilecek bu enerjilerin yaşama şeklinize ve tarzınıza direkt etkileri olabilir.

bugun-ne-yaptin
Hayatınızı nasıl kazanırsanız kazanın aslında SATIŞ yaparsınız!

Yazan: Müge ÇEVİK

Belki satış kökenli olduğumdan belki de genlerimde tüccarlık olduğundan, ben hayatı koskocaman bir "satış" olarak görürüm. Ya da satışı tam da hayatın kendisi gibi.

Satış da aynen hayatın akışı gibi aşamalardan oluşur. Her adım bir sonraki adıma hazırlık yapar. Satışın temelinde karşınızdakinin parasını almak değil, ona bir şey sunmak yatar; hayatın kökü de hayatı sağmak değil tadını çıkartmak, bir anlam yaratmaktır. Her ikisinde de almadan öce vermek gerekir. Satış da önce faydayı anlatmanız gerekir, hayatta da önce kendinizi ispatlamanız.

Böyle baktığınızda ise, her ikisinin de ruhu, mantığı, felsefesi çok ortaktır. Satış da bir döngüdür hayatın kendisi gibi, tam bitti derken yeni bir şey başlar. Sistem, her ikisinde de aynı çalışır.

image-14709933081918189630
“Yaşasın Okullar Açıldı” Diyen Annelerden Misiniz?

Yazan: Neslihan Erdoğdu

Büyük çoğunluğun evet dediğini duyar gibiyim. Neden böyle tahmin ettim derseniz, gözlemler, duyumların etkisi diyebilirim. Benim bu cümleyi kurabileceğim bir durumum olmadı hiç ne yazık ki çünkü çocuğum tatildeyken ben yine çalışıyordum. Yani ondan bıkacak, sıkılacak “aman okullar açılsa da kafamdan gitse” deme durumum olmadı. Olsaydı der miydim, şimdi aklımla hayır,o zamanki aklımla belki de derdim.

Bu cümlelerin kurulduğunu içten ya da sesli biçimde kurulduğunu biliyorum.

Bunu irdelemek önemli geldi bana.

iletisim
İletişim her şeydir…

Yazan: Neslihan Erdoğdu

Hepimizin hayatını değiştiren bir kavram; iletişim. Evde, okulda, iş yerinde, sokakta, bankada, hastanede; her yerde. Gününüzün nasıl geçtiği ve geçeceği bir andaki iletişime bağlı. Öyle sihirli ki; bizi bir meleğe de dönüştürebiliyor, bir şeytana da.

11
Mutlu Evlilik için Öneriler

Yazan: Kemal İslamoğlu

NOT: Bu satırların yazarı sizlerden,13 yıllık mutlu bir evliliğin ortağı ve 51 yıllık bir evliliğin ise ilk meyvesi olduğunu bilerek okumanızı rica ediyor…

ekran-alintisi
KOÇLUK yapıyorum derken DÜŞÜNÜR oldum!

Yazan: Müge Çevik
"Tam olarak ne iş yapıyorsun?" diye soranlara;

"Yol arkadaşlığı" diyorum.

İyi dinleyen,
Çok soru soran,
Meraklı ve dikkatli,
Bazen sivri dilli, bazen çok motive edici,
Genellikle ödevler ile hem zihni hem kalbi çalıştıran,
Ama yolculuk bittiğinde keyiflerin yerinde olacağını garantileyen bir yol arkadaşıyım ben.

Çünkü kariyer koçluğu yapıyorum. Ama maalesef mesleğimi söylerken bazı açıklamalar yapmam ve insanların saygısını yitirmesine sebep olan uygulama ve uygulayıcılardan ayrışmam gerekiyor.

dsc_1312
Müge Çevik ile Kadın Erkek İlişkilerine ve Aileye Dair Söyleşi

“Aşırı Sevmenin ve Kollamanın Altında Acayip Korkular Var”

Aşırı sevmenin ve kollamanın altında acayip korkular var aslında. Çünkü sevgi dediğimiz şey, yani gerçek sevgi çok korkusuz bir duygudur. Ama biz korkuyla motive olduğumuz için kaybetmemek adına kontrol ediyoruz. O kontrolün gerisinde korkular var ve biz bunu sevgi kisvesinde yapıyoruz. Böyle bir kılıf uydurmuşuz ve buna kendimiz de inanmışız.

“Ağrı kesiciler olmadan yaşamayı bilmiyoruz oysa o ağrı bize bir şey söylüyor.”

Hepimiz acı çekiyoruz. Çünkü kendimizi de karşımızdaki kişiyi de tanımıyoruz.

Neden acı çektiğimizi de bilmiyoruz. Acı çekiyoruz ama debeleniyoruz. Patinaj halindeyiz, gerçekten acısa büyürüz, acımasına izin vermiyoruz. Hep pansuman, hep uyuşturucu hep ağrı kesici. Ağrı kesicisiz yaşamayı bilmiyoruz oysaki o ağrı bir şey söylüyor. Bir acısa büyüyeceğiz, acımasına izin vermiyoruz.

person
21 Haziran 2017 İçin Günerji

Yazan: Mehmet Aktürk

21 yaşamınızı şekillendirecek her şeyi mükemmel şekilde ele almanıza fırsat sunuyor. Mükemmel ne demek kendinizin ve bütünün en yüksek hayrına. 3 yetenekleri ve inançları, 7 ise tüm derinliğiyle yaşamı anlatıyor. Bu yaşamı nasıl idrak edeceğinizden bu yaşamı niye yaşadığınıza burada neden varsınıza kadar bir dizi soru ve sorgulamayla gelen kendini keşfetme süreci.

pp
Parayla İlişkin Hayatla İlişkindir!

Yazan: Müge Çevik

Para, hayatla ilişki kurduğumuz en temel, en somut kaynaklardan biridir.

Parayla olan ilişkimiz, önce kazanırken sonra da harcarken hayatla ilişkimizi belirler. Çünkü “para”yı her nasıl yönetiyorsak kilomuzu, ilişkilerimizi, sağlığımızı, kariyerimizi, gelişimimizi de aynen öyle yönetiriz.

Hayatı ya tüketmek ya da üretmek üzerine kurgularız. Parayı nasıl görürsek hayatı, zamanı, yemeği, bedenimizi, duygularımızı da öyle kullanırız, ya tüketerek ya da üretip değer yaratarak.

Konuyu basit tutmak için ayrımları da basit tutarsam diyebilirim ki kişi parayı ya kolay kazanır ya da zor.

Harcarken de ya kolay harcar ya da zor. Her birinin kendi içinde kolaydan zora dozları olmakla birlikte, tek tek inceleyelim....

pm
Proje Yönetimi – Bir yol mu yoksa yolculuk mu?

Yazan: Kemal İslamoğlu

Gerçekten de PROJE YÖNETİMİ’nin etkili lullanılmasıyla kurumlar daha az insanla , mümkün olduğunca kısa sürede, daha kaliteli sonuçlar üretme peşindeler.Bu amacı gerçekleştirebilmek için yetkinlik kalitesi yukarıda insanlar çalıştırmak temel bir zorunluluk haline geliyor.Ancak kurumun organizasyon yapısı esnekleşmedikçe PROJE YÖNETİMİ’nin etkin kullanılması zorlaşıyor.

molt-the-monday-syndrome
Adı Pazartesi sendromudur ama Pazar günü ortaya çıkar!!!

Yazan: Müge Çevik

Özellikle Pazar günleri öğle saatlerinden itibaren, çalışanların büyük bölümünü ele geçiren keyifsizlik ve sıkıntı halinin temel nedeni ertesi günün iş günü olmasıdır. Hafta sonu sanki Pazar günleri öğlen bitermişçesine akşam saatlerine doğru artan bir şekilde, ertesi günün stresi yaşanmaya başlar.

Businessman sitting at table and chessboard with fighting people
İletişim Kurmak Satranç Oynamak Gibidir!

Yazan: Müge Çevik

İnsan, hayatı boyunca etrafındaki diğer insanlara muhtaçtır. En başından alırsak, doğması için bile iki kişiye ihtiyacı vardır. Sonra yaşayabilmesi, doyması, varlığını sürdürmesi, hayatta kalabilmesi için mutlaka bir bakıcıya ihtiyaç duyar. Bu anlamda da doğadaki diğer tüm canlılardan ayrışır.