bugun-ne-yaptin
Hayatınızı nasıl kazanırsanız kazanın aslında SATIŞ yaparsınız!

Yazan: Müge ÇEVİK

Belki satış kökenli olduğumdan belki de genlerimde tüccarlık olduğundan, ben hayatı koskocaman bir "satış" olarak görürüm. Ya da satışı tam da hayatın kendisi gibi.

Satış da aynen hayatın akışı gibi aşamalardan oluşur. Her adım bir sonraki adıma hazırlık yapar. Satışın temelinde karşınızdakinin parasını almak değil, ona bir şey sunmak yatar; hayatın kökü de hayatı sağmak değil tadını çıkartmak, bir anlam yaratmaktır. Her ikisinde de almadan öce vermek gerekir. Satış da önce faydayı anlatmanız gerekir, hayatta da önce kendinizi ispatlamanız.

Böyle baktığınızda ise, her ikisinin de ruhu, mantığı, felsefesi çok ortaktır. Satış da bir döngüdür hayatın kendisi gibi, tam bitti derken yeni bir şey başlar. Sistem, her ikisinde de aynı çalışır.

image-14709933081918189630
“Yaşasın Okullar Açıldı” Diyen Annelerden Misiniz?

Yazan: Neslihan Erdoğdu

Büyük çoğunluğun evet dediğini duyar gibiyim. Neden böyle tahmin ettim derseniz, gözlemler, duyumların etkisi diyebilirim. Benim bu cümleyi kurabileceğim bir durumum olmadı hiç ne yazık ki çünkü çocuğum tatildeyken ben yine çalışıyordum. Yani ondan bıkacak, sıkılacak “aman okullar açılsa da kafamdan gitse” deme durumum olmadı. Olsaydı der miydim, şimdi aklımla hayır,o zamanki aklımla belki de derdim.

Bu cümlelerin kurulduğunu içten ya da sesli biçimde kurulduğunu biliyorum.

Bunu irdelemek önemli geldi bana.

iletisim
İletişim her şeydir…

Yazan: Neslihan Erdoğdu

Hepimizin hayatını değiştiren bir kavram; iletişim. Evde, okulda, iş yerinde, sokakta, bankada, hastanede; her yerde. Gününüzün nasıl geçtiği ve geçeceği bir andaki iletişime bağlı. Öyle sihirli ki; bizi bir meleğe de dönüştürebiliyor, bir şeytana da.

11
Mutlu Evlilik için Öneriler

Yazan: Kemal İslamoğlu

NOT: Bu satırların yazarı sizlerden,13 yıllık mutlu bir evliliğin ortağı ve 51 yıllık bir evliliğin ise ilk meyvesi olduğunu bilerek okumanızı rica ediyor…

ekran-alintisi
KOÇLUK yapıyorum derken DÜŞÜNÜR oldum!

Yazan: Müge Çevik
"Tam olarak ne iş yapıyorsun?" diye soranlara;

"Yol arkadaşlığı" diyorum.

İyi dinleyen,
Çok soru soran,
Meraklı ve dikkatli,
Bazen sivri dilli, bazen çok motive edici,
Genellikle ödevler ile hem zihni hem kalbi çalıştıran,
Ama yolculuk bittiğinde keyiflerin yerinde olacağını garantileyen bir yol arkadaşıyım ben.

Çünkü kariyer koçluğu yapıyorum. Ama maalesef mesleğimi söylerken bazı açıklamalar yapmam ve insanların saygısını yitirmesine sebep olan uygulama ve uygulayıcılardan ayrışmam gerekiyor.

cvg
Babalar Günü’nün Ardından…

Yazan: Hilal Mungan

Hep söylerim Baba sevgisini arkasına alan hayata en az 5-0 önde başlar diye. Lakin yeter ki bu sevginin de bir dozu olsun ve Baba sığınılacak mekan olsun, Baba Arkadaş olmasın, Baba Arkadaş da olsun. Zira yeterince Arkadaş var. Kimlikler karışmasın. Baba-Evlat kimliğiyle bu güzellik, diyalog, sevgi yaşansın.

dsc_1312
Müge Çevik ile Kadın Erkek İlişkilerine ve Aileye Dair Söyleşi

“Aşırı Sevmenin ve Kollamanın Altında Acayip Korkular Var”

Aşırı sevmenin ve kollamanın altında acayip korkular var aslında. Çünkü sevgi dediğimiz şey, yani gerçek sevgi çok korkusuz bir duygudur. Ama biz korkuyla motive olduğumuz için kaybetmemek adına kontrol ediyoruz. O kontrolün gerisinde korkular var ve biz bunu sevgi kisvesinde yapıyoruz. Böyle bir kılıf uydurmuşuz ve buna kendimiz de inanmışız.

“Ağrı kesiciler olmadan yaşamayı bilmiyoruz oysa o ağrı bize bir şey söylüyor.”

Hepimiz acı çekiyoruz. Çünkü kendimizi de karşımızdaki kişiyi de tanımıyoruz.

Neden acı çektiğimizi de bilmiyoruz. Acı çekiyoruz ama debeleniyoruz. Patinaj halindeyiz, gerçekten acısa büyürüz, acımasına izin vermiyoruz. Hep pansuman, hep uyuşturucu hep ağrı kesici. Ağrı kesicisiz yaşamayı bilmiyoruz oysaki o ağrı bir şey söylüyor. Bir acısa büyüyeceğiz, acımasına izin vermiyoruz.

person
21 Haziran 2017 İçin Günerji

Yazan: Mehmet Aktürk

21 yaşamınızı şekillendirecek her şeyi mükemmel şekilde ele almanıza fırsat sunuyor. Mükemmel ne demek kendinizin ve bütünün en yüksek hayrına. 3 yetenekleri ve inançları, 7 ise tüm derinliğiyle yaşamı anlatıyor. Bu yaşamı nasıl idrak edeceğinizden bu yaşamı niye yaşadığınıza burada neden varsınıza kadar bir dizi soru ve sorgulamayla gelen kendini keşfetme süreci.

pp
Parayla İlişkin Hayatla İlişkindir!

Yazan: Müge Çevik

Para, hayatla ilişki kurduğumuz en temel, en somut kaynaklardan biridir.

Parayla olan ilişkimiz, önce kazanırken sonra da harcarken hayatla ilişkimizi belirler. Çünkü “para”yı her nasıl yönetiyorsak kilomuzu, ilişkilerimizi, sağlığımızı, kariyerimizi, gelişimimizi de aynen öyle yönetiriz.

Hayatı ya tüketmek ya da üretmek üzerine kurgularız. Parayı nasıl görürsek hayatı, zamanı, yemeği, bedenimizi, duygularımızı da öyle kullanırız, ya tüketerek ya da üretip değer yaratarak.

Konuyu basit tutmak için ayrımları da basit tutarsam diyebilirim ki kişi parayı ya kolay kazanır ya da zor.

Harcarken de ya kolay harcar ya da zor. Her birinin kendi içinde kolaydan zora dozları olmakla birlikte, tek tek inceleyelim....

pm
Proje Yönetimi – Bir yol mu yoksa yolculuk mu?

Yazan: Kemal İslamoğlu

Gerçekten de PROJE YÖNETİMİ’nin etkili lullanılmasıyla kurumlar daha az insanla , mümkün olduğunca kısa sürede, daha kaliteli sonuçlar üretme peşindeler.Bu amacı gerçekleştirebilmek için yetkinlik kalitesi yukarıda insanlar çalıştırmak temel bir zorunluluk haline geliyor.Ancak kurumun organizasyon yapısı esnekleşmedikçe PROJE YÖNETİMİ’nin etkin kullanılması zorlaşıyor.

deger
Değer mi Değmez mi?

Yazan: Hilal Mungan

Değmez…..
Beni tanıyanlar bilir, ne ahkam kesmeyi severim ne de kesilmesini. Ancak uzun zamandır yaptığım “Koçluk” tecrübemi paylaşmak isterim.
Son zamanlarda en çok çalıştığımız konu PİŞMANLIK. Bize gelen danışanlarımızın pişmanlığı/üzüntüsü kendine has kendine özel; hatta kimileri için pişmanlık bile olmayabilir. Zira bu görecelik DEĞERlerle alakalı, kişinin DEĞERleri yani olmazsa olmazları. Ona zeval gelincedir pişmanlığı, üzüntüsü. Yüzleşmeden de geçmez kolay kolay…

Symbol Scales is made of stones of various shapes
Ya HERRO Ya MERRO Ya HEP Ya HİÇ

Yazan: Hilal Mungan

Bildiklerim bunlar…. gördüğüm, duyduğum, yaşadığım, hissettiğim, hissettirildiğim de bunlar. İki uç arasında gidiş gelişler, dengeyi bulamayışlar ya da denge arayışları.  
Anlatması ne kadar karışıksa anlaması da bir o kadar karışık. Ne oluyor da uçlarda geziyoruz ve bir türlü dengelenemiyoruz. Ya Hero’yuz ya Zero. E dün Hero’ysak bugün nasıl Zero olabiliyoruz ki? Dün yaptıklarımız ve söylediklerimizle Hero hissettiriyorsak nasıl oluyor bugün Zero hissettirebiliyoruz. Bu kadar fütursuz veya anlamsız seviyoruz da ondan mı çok çabuk vazgeçişlerimiz. O kadar çok istiyor ya da özlüyor ve Hero yapıyoruz da bir o kadar maymun iştahlı mıyız ki sonra hemen Zero yapıyoruz? Ne oluyor bize?

masal
Güçlü Kadın Masalı

Yazan: Hilal Mungan

Hani bir kişi daha derse ki “Sen Güçlü Kadınsın Bunun da Üstesinden Gelirsin” mümkünse oracıkta düşüp bayılmak istiyorum.

Bilinmesi gerekir ki bu sözü duyan Kadınlar üzerlerine fazlasıyla sorumluluk almış, mücadeleler vermiş, büyük tecrübeler de edinmiştir hayata dair. Bilinmeyen şeyse güçlü olmasının nedeninin Kadın Erkek ilişkilerindeki dengesizlikten ya da yoksunluğundan geldiğidir.

molt-the-monday-syndrome
Adı Pazartesi sendromudur ama Pazar günü ortaya çıkar!!!

Yazan: Müge Çevik

Özellikle Pazar günleri öğle saatlerinden itibaren, çalışanların büyük bölümünü ele geçiren keyifsizlik ve sıkıntı halinin temel nedeni ertesi günün iş günü olmasıdır. Hafta sonu sanki Pazar günleri öğlen bitermişçesine akşam saatlerine doğru artan bir şekilde, ertesi günün stresi yaşanmaya başlar.

Businessman sitting at table and chessboard with fighting people
İletişim Kurmak Satranç Oynamak Gibidir!

Yazan: Müge Çevik

İnsan, hayatı boyunca etrafındaki diğer insanlara muhtaçtır. En başından alırsak, doğması için bile iki kişiye ihtiyacı vardır. Sonra yaşayabilmesi, doyması, varlığını sürdürmesi, hayatta kalabilmesi için mutlaka bir bakıcıya ihtiyaç duyar. Bu anlamda da doğadaki diğer tüm canlılardan ayrışır.