Selling to the Point ve Mindfulness

Günümüzde Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) eğitimleri, çalışanlarda stresi azaltmak, daha verimli bir çalışma ortamı yaratmak, ve sadakati artırmak için kullanılmaktadır. Aetna, Google, General Mills ve SAP gibi birçok dev şirket çalışanlarının “Wellbeing Programları”na (Beden-Zihin-Ruh dengesinin sağlıklı ve tam olması)  “Mindfulness” eğitimini dâhil etmeye başlamıştır. Farkındalık pratiği yapan çalışanlar, “yaratıcılık”larında ve “ekip çalışması” gibi işbirliği gerektiren becerilerinde iyileşme gördüklerini belirtiyorlar.

İşte bu nedenle, Selling to the Point® ”Mindfulness” (Bilinçli Farkındalık) uygulamalarını satışa getirir. Etkisi sadece satışla kalmaz, katılımcıların iş ve özel yaşamlarında “İletişim, İlişki Kurma ve Yüksek Etki Yaratma Becerilerinde”pozitif yönde artış sağlar.

İş Hayatında Daha Fazla Yaratıcılık İçin Engellerini Aşmak

Yazan: Ömür Doğan
Yaratıcılık, bulunması kadar yönetilmesi ve elde tutulması da zor bir yetkinlik
Bu yüzden yaratıcılığı Ar-Ge ya da Ür-Ge departmanlarına kapatır, orada uslu uslu takılmasını isteriz ama yaratıcı düşünme öyle çok uslu uslu takılamaz. Zaten onu bir yere kapatır ve uslu olmasını isterseniz, yaratıcılık ortaya çıkamaz, küser ve oynamaz. O yüzden değil mi yaratıcılık potansiyeli olan insanlar, işe alındıkları şirkette yaratıcı potansiyellerini kaybederler. O yüzden değil mi amacı yaratıcı bir şeyler ortaya koymak olan departmanlarda bile onlarca kişi bir araya gelir ama pek bir şey ortaya çıkmaz…

koçluk eğitimi

Koçluk Mesleğinin Geleceğinde Yer Almak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazan: Neslihan Erdoğdu

Gelecekte hem kurumsal hayatta hem de bireysel düzeyde koçluk ihtiyacının artacağı ve bu artışa paralel olarak da koçluğun pazar payının genişleyeceği, koçluğun geleceğin parlak mesleklerinden biri olduğu biliniyor. İş dünyasının koçlukla ilgili pek çok araştırma yapmaya devam etmesi, bu araştırmalara önem vermesi ve kaynak ayırması bunun önemli kanıtlarından

Yetişkinlerde yaratıcılık sonradan gelişebilir mi?

Yazan: Ömür Doğan

Öğrenme Tasarımcısı ve Yazar Ömür Doğan, yetişkinlerde yaratıcılığın öğrenilebileceğini, ancak bunun için öncelikle yaratıcılığımızı geliştirebileceğimize dair kendimize inanmanın öneminden bahsediyor. Yaratıcılığı engelleyen içsel ve toplumsal nedenleri fark edip ortadan kaldırmak, yaratıcılığın ortaya çıkmasının zeminini oluşturuyor.

Koçlar için Ünvanlanma Mentörlüğü

Koçlar için Ünvanlanma Mentörlüğü Programı Şapka’da!
2022’de ICF ünvanlanma süreçleri değişmeden yeterli saatleri olan ve ünvanlanmak isteyen tüm koçlara açık programdır. Aralık 2021’de süreçlerini başlatanlar yeni prosedürlerden sorumlu tutulmayacağından bu önemli fırsatı kaçırmayın.

Öğrenme Çevikliği Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Yazan: Ömür Doğan
Çeviklik Sadece Hızlı Olmak Demek Değildir!
Çünkü çeviklik denildiğinde aklımıza genellikle hızlı olmak geliyor. Oysa bana göre burada önemli olan hızlı olmak değil yolda kalmaktır. Aslında böyle söyleyince bile öğrenme çevikliğinin ne olduğu görülebiliyor sanırım. Görüleni göstermek için şöyle söyleyebiliriz: Öğrenme insanlığın evrimsel süreçte hayatta kalması için en temel becerilerinden biridir ve öğrenme çevikliği, yaşamak ve yaşarken ayakta kalabilmek, yani yolda kalmak için öğrenmektir. Ya da bilinen tanımıyla söylersek, öğrenme çevikliği, ne yapacağını bilmediğin durumda ne yapacağını bilmektir diyebiliriz. Deneyimden, yaşantılardan öğrenme isteği ve yeteneğidir…

Evden Çalışma Sürecinde Yaratıcılığımızı Nasıl Ortaya Çıkarabiliriz?

Yazan: Ömür Doğan

Evden çalışma yaratıcılığı ve inovatif düşünmeyi olumlu mu etkiliyor olumsuz mu etkiliyor?

Bu konuda her ikisini de söyleyen görüşler bulunmakla beraber, ben evden çalışsanız da çalışmasanız da yaratıcılığınızı ortaya çıkarmak için yapabileceğiniz şeyler olduğunu, ya da yaratıcılığınızı ortaya çıkarmak için adım attığınızda evden, ofisten, hibrit ya da başka bir modelde çalışmanızın öneminin azaldığını düşünüyorum.

Yaratıcılık için ortam önemli olmakla birlikte, daha önemli olan sizin o ortama nasıl baktığınız ve o ortamda neler yaptığınız. Yani her ortamda yaratıcı olmak mümkün. Bunun için, yaratıcılık söz konusu olduğunda hep o “aha anı”nı anlıyoruz ya, öncelikle bir kere bundan kurtulmamız gerekiyor. Yaratıcılık için “aha anı” çok önemli olsa da yaratıcılık bir süreçtir ve yaratıcı düşünme sürecinin her aşaması çok önemlidir.

Satış Departmanları için Farkındalık “Mindfulness”

Farkındalık içinde satış yaparak satış temsilcisi performansını arttırmak mümkün mü? Bana sorarsanız kesinlikle mümkün!
Bir satış temsilcisinin performansı, onun gözlem yaparak öğrenme kabiliyetine bağlıdır. Satış temsilcileri konuşmalarına nasıl yön vereceklerini, müşterileri dinleyerek ve onların tepkilerini gözlemleyerek belirler. Bu, farkındalığın satış performansını arttırma yöntemlerinden biridir.

Mental Sağlığımızı Koçlukla Nasıl Koruyabiliriz?

Yazan: Neslihan Erdoğdu
Son bir yıl içinde yaşadığımız belirsizlikler, tehditler, uyarım eksikleri, iş yükü, iş kaybetme riski, yakınlardan uzaklaşma ve duygusal yalnızlık gibi nedenlerle ortaya çıkan mental sağlıksızlık olasılığı üzerine neler yapabiliriz?
Bu durum baş etme açısından kolay ancak bir farkındalık ve yeni eylemler gerektiren bir süreçtir. İnsan kendi sıkıntı ve sorunları içinde burnunun ucundaki çözümleri göremeyecek durumlarda olabilir. Bu yüzden bir dış göz ile bu süreci hızlıca değiştirmek ve hayattan keyif alan bir kişiliğe bürünmek mümkündür. 

Bir Bilinç Düzeyi Olan Mutluluğu Nasıl Öğrenebiliriz?

Yazan: Müge Çevik

2021’i nasıl alırınız? Sağlıklı, aşılı, koronasız, yasaksız, karantinasız? Bol sarılmalı, gezmeli, gülmeli? Keşke içinden seçmeniz için sadece her yeni yılda birbirimize dilediğimiz aşk, para, sağlık, keyif, başarı, mutluluk, eğlence gibi olumlu temaların olduğu bir menü yapabilseydim. İstediğinizi seçme şansınız olsaydı… Gerçi bu bile olsa ne olurdu biliyor musunuz? Bazıları hangisini seçeceğini, kaç tane seçeceğini bilemezdi, bazıları sürekli aynı şeylerden sıkılır yeni tatlar yok mu derdi, bazıları ezberledik bunları, ilk günkü gibi değil derdi…

Koçluk denilince akla gelen sevimsiz espri

Yazan: Neslihan Erdoğdu
Koçluk mesleğinde nereden nereye; “Kurban Bayramı geliyor aman dikkatli ol” ben duydum, ya siz?
2006-2016 yılları arasında 2.500 kişinin ICF onaylı bir eğitim aldığını, bir de ICF ya da diğer koçluk derneklerinden akredite olmayan, ben koçluk eğitimi veriyorum diyerek eğitim verenleri ve aradan 4 yıl daha da geçtiğini düşünülecek olursak, bugün ülkemizde 10 bine yakın koç olduğunu tahmin etmek abartılı olmayacaktır. Merak ediyorum bu yaklaşık 10 bin koçtan kaçı yukardaki cümleyi duydu acaba?
2006 yılında koçluk eğitimi alarak koçluk yapmaya başladığım yıllarda koçluk denilince akla gelen bu espriye defalarca maruz kaldım.

Koçluk Metaforlarla Çok Daha Sihirli

Yazan: Neslihan Erdoğdu
Koçlar için hızlı ve etkili sonuçlar elde etmede metaforlar önemli araçlardır.

Koçluk mesleği; danışanın gelişim alanında ya da potansiyeline ulaşmada bir yöntem olarak kullanıldığına göre, koç bilinen şeyleri değil, bilinmeyen, gelişim sağlayacak olan ve kişinin büyütmek istediği alan için kaynak yaratmak ister. Bunu yaparken beynin bu özelliğinden yola çıkarak hızlı, etkili ve kısa sonuçlar elde etmek için kullanılan metaforlar koç için eşsiz araçlardır. Bu sayede farklı bakış açıları ve normalde akla gelmeyen konular ya da duygular açığa çıkmış olur.

Öğrenmeyi Nasıl Öğreniriz?

Yazan: Ömür Doğan

Dünya Ekonomik Forumuna göre, Aktif Öğrenme 2022 yılında en önemli çalışan yetkinlikleri sıralamasında 2. sırada yer alıyor. Aktif öğrenme, insanların öğrenmelerinin sorumluluğunu almaları ve dolayısıyla öğrenme süreçlerini kişiselleştirmeleri gerektiği anlamına gelir.
Bugünün VUCA dünyasında her şey çok hızlı değişirken bizler de hızlı bir şekilde değişmek, gelişmek ve yeni yetkinlikler kazanmak zorundayız. Çünkü sahip olduğumuz birçok bilgi ve yeterliliğin ömrü ortalama 3-5 yıldır. Bu nedenle, sürekli öğrenme çağında bir eğitmen olarak önce iyi bir öğrenici olmak öncelikle nasıl öğreneceğimizi öğrenmek zorundayız.

Belirsizliği Yönetmek için Yol Haritası

Yazan: Kemal İslamoğlu

İçinden geçtiğimiz yeni gerçekliğimizde çok daha öne çıkan, belirsizlikle baş edebilme , belirsizliği yönetme ve hatta liderlik kalitemizi belirsizlikte daha da öne çıkarma meselesi tarih boyunca insanlığın en önemli becerilerinden biri olmuştur.

Önceki yazımda bu beceriyi geliştirmenin yolunun Zihin, Beden ve Ruh dengemizi sağlam bir şekilde kurgulayabilmekten geçtiğini belirtmiştim.

Bu yazıda ise biraz daha detaya girmek ve dışarıda yaşadığımız belirsizliğin aslında içerimizde yaşadıklarımızın bir yansıması olduğundan hareketle, nerelere bakmamız ve neleri değiştirmemiz gerektiğine dair bir yol haritası sunmaya çalışacağım.

Verimli Bir Sınıf Eğitimi için Pratik Öneriler

Yazan: Ömür Doğan
Pandemi sürecinde eğitimin nasıl olacağı, uygulamaların nasıl yapılacağı, hijyen ve mesafe kurallarına uymak için nelere dikkat edileceği, maske takmanın hem eğitmen olarak bende hem de katılımcıda yaratacağı zorluklar bu heyecanı artıyordu. Öncesinde çok düşünüp öğrenme süreci tasarımını buna göre yapmış olsam da, elbette her şey tasarımdaki gibi olmadı ve süreç bazı anlarda spontane ilerledi. Sonuçta elimde önemli bir deneyim birikimi var ve eğitimin öncesinden sonrasına yaşadığım bu deneyimi ve en az bir yıl daha etkisini gösterecek olan pandemi döneminde sınıf eğitimi yapacaklara önerilerimi paylaşmak istiyorum.

Koçluk eğitimi almış olmak Koçluk yapmaya yeter mi?

Şapka Danışmanlık Koçları olarak toplamda 30 bin saati aşan, 4 farklı ekolü kapsayan koçluk donanımımızı son olarak Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun mentörluk unvanı ile de birleştirerek;
Henüz yolunda başında olan,
Eğitim almış ama koçluk yapmaya başlamamış
Daha fazla deneyim ve koçluk performansı ile ilgili geribildirime ihtiyaç duyan meslektaşlarımız ile paylaşmaya niyet ettik.

Belirsizliği Yönetmek İçin Ustalaşmamız Gereken 3 Alan

Yazan: Kemal İslamoğlu

COVID salgını ve üstüne ülkemizde yaşadığımız ekonomik zorluklar, zaten işsizlik derdi olan ülkemizde çalışanların hatta işverenlerin de oldukça zor zamanlar yaşamasına sebep oluyor. Sadece iş hayatı değil, ailesinde yaşça büyük olanlar,  kronik rahatsızlığı olanlar evde küçük çocuğu olanlar, kazancını gündelik işlere bağlamış olan emekçiler ayırt etmeden her birimizi oldukça zorluyor. Bu zorlamanın en baskı yaratan tarafı da ne kadar daha devam edeceğinin de net olmaması.
Her alanda yaşanan bu belirsizlik COVID haricinde psikolojik ve sosyal bir çok rahatsızlığa da sebep olabilir. Hem özel hayatımızda hem de iş hayatımızda belirsizliklerin bu kadar arttığı, ekonomik,sosyal ve sağlık konusunda istisnasız dünyanın her yanında bu kadar endişeli olduğumuz bir zamanda belirsizliği yönetmek adına neler yapabiliriz?

Korona sonrası neler olası?

Yazan: Müge Çevik

İnsanlar ve Korona birbirine temas etti. Birbirine temas eden iki şey bir daha asla temastan önceki gibi olamaz. Tıpkı sistemler gibi ülkeler, kurum ve organizasyonlar ve tabii ki bu parçaları birbirine bağlayan her şey Korono deneyiminden sonra mutlaka ama mutlaka dönüşecek. Bu yeni sistemde bireyleri ve kurumları nelerin beklediğini %100 öngörmek çok kolay olmasa da şimdiden aşikâr olan değişimler kapıda!

Kaygı, Yaratıcılık İçin Dünyanın Kapınızı Çalmasıdır!

Yazan: Ömür Doğan

Tüm canlıların sahip olduğu her şey temelde sadece hayatta kalmak için var, bitkilerin fotosentezi de, insan beyninin fonksiyonları da, toplumsala anlamını veren zihinsel süreçler de. İnsanı diğer canlılardan ayıran nokta ise, hayatta kalmak için problemlerini yaratıcı bir şekilde çözebilme becerisi.

Yaratıcılık Hayatta Kalmak İçin…

Örneğin hafıza, sabit anıların olduğu bir depo değil, günün ihtiyaçlarına göre yeniden şekillenen, boşlukların doldurulduğu bir mekanizma olarak çalışır. Beynimizin temel fonksiyonu hatırlamak değil, hayatta kalmak için problem çözmek olduğundan, hatıralarımız problem çözme sürecinde işlev kazanır. Yani zihnimizdeki geçmiş, bugün ve gelecek için var.

Zihnimizi açan bir kitap: Yaratıcı Tür

Yazan: Ömür Doğan

Yaratıcılığın hayatımızdakini yerini ve önemini ne kadar vurgulasak az. Bu nedenle günümüzde yaratıcılığa dönük ilgiden ve bu konuda yayınlanan kitapların sayısının artmasından çok memnunum. İşim yaratıcılık olunca, yaratıcılık ve yaratıcı düşünme ile ilgili çıkan her kitabı almaya ve okumaya özen gösteriyorum. Üstelik yaptığımız Yaratıcı Düşünme, Tasarım Odaklı Düşünme ve İyi Fikir Bulma eğitimlerimde de katılımcılarımıza bu kitaplardan bazılarını öneriyorum.

Bu yazıda da yaratıcılık ile ilgili olarak son dönem çıkan kitaplardan beğendiğim ve farklı bulduğum bir tanesini tanıtmak istiyorum. 

Koçluğu doğru anlama yolunda…

Yazan: Neslihan Erdoğdu

Koçluk kavramı ülkemizde son 15-20 yıl içinde gündeme gelen ve çoğu kez de yanlış olarak anlaşılan bir kavramdır. Bu yanlış anlaşılma ya da doğru anlatamama durumunun çeşitli nedenleri olmakla beraber, bu yazıyı koçluğu doğru anlatmak konusunda bir çaba, bir adım olarak kullanmak istedim.

Gerçek Sevgi Eylemsizdir!

Yazan: Müge Çevik

Birinin bizi sevdiğini anlamak için önemli dediğimiz hareketler zinciri ise, kendi kriterlerimiz.  Emek ile sevgi arasında kafamızda kurduğumuz yanlış bağlantı. Gerçek sevgi illa da emek mi ister? Ya da gerçek sevgi illa da görülmek, gösterilmek ve ortaya dökülmek mi ister?
Hayır. Gerçek sevgi eylemsizdir. Koşullardan, durumlardan hatta çoğu zaman sevgiyi doğuran nesne ya da kişiden bağımsız olarak ve onu sonsuz özgür bırakarak, sahiplenmeden akar…sadece akar…hafif bir duygudur sevgi.
Oradadır. Vardır. Nettir.  Şekli, modeli, yoğunluğu değişir ama özü değişmez. Çünkü gerçek sevginin özü, insanın özüdür.

İnsan Odaklı Yaklaşımlar Arttıkça Önemi Anlaşılan Koçluk

Yazan: Neslihan Erdoğdu

İş süreçlerinin mekanik olarak düzenlenmesi ya da teknoloji ile hızlandırılmasının, kolaylaştırılmasının önemi ancak insanla bütünleştiğinde anlamlı sonuçlar üretebiliyor. Yalın ya da Çevik yönetim anlayışları ivme kazanırken yöntem ya da sistem ne olursa olsun onu uygulayacak insanı dönüştürmek önem kazanıyor. Tam da bu noktada insanı dönüştüren bir yaklaşım var ki istediğiniz yönetim anlayışını kullanın ama insanı işin içine katmazsanız ve insanın zihniyetine dokunmazsanız sonuç alamazsınız.
İnsanı dönüştüren, değiştiren yaklaşım ise KOÇLUK!

Yaratıcı Drama Hayatın Provasıdır!

Yazan: Ömür Doğan

Bugünlerde çok sık konuşulduğu gibi dijitalleşme, robotlar, yapay zeka, endüstri 4.0 vb.  filmlerde gördüğümüz gelecek olmaktan çıktı. Denilebilirse gelecek, geldi, şimdi ve burada! Bu hızlı değişimin sonucu yaşadığımız dünyanın hali ise hepimizin bildiği gibi değişkenlik, kesinsizlik, karmaşıklık ve belirsizlik. Dolayısıyla, hızlı değişim karşısında aynı kalmamak ve aynılaşmamak için çevikliğe, yenilenmeye, adaptasyon yeteneğine ve yaratıcı olmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz.  

Vedalar her zaman hüzünlü olmaz!

Yazan: Müge Çevik

Kavramları duygular ile kaydettiğimizden, her birine bir duygu yapıştırır ve he seferinde onunla anarız. Örneğin veda sözcüğü genelde hüzün, özlem, hasret gibi duyguları da beraberinde getirir. Bunun en güzel istisnası ise yeni yıla girerken bir önceki yıla veda etme şeklimizdir.

En son ne zaman heyecanlandınız?

Yazan: Müge Çevik
İçiniz pırpır eder, bir yanınız bir an önce olsun ister bir yanınız da bu duygu bitmesin uzasın ister ya…
Renkler daha bir canlı, hayat her şeye rağmen daha umut dolu görünür…
Hani, müzikler daha coşkulu, olaylar olduğundan daha olumludur…
Önünüze çıkan engellere daha bir toleranslı, insanlara daha güler yüzlü olursunuz…
İşte böyle bir heyecandan bahsediyorum. Endişe, kaygı, merak değil de, umut, özlem ve beklemek içeren bir heyecan…

Hadi gelin basitleştirelim hayatı…

Yazan: Müge Çevik

Parçalara bölelim, zira bütün yutmak zordur bazı şeyleri…

Baş edebileceğimiz kadar küçük parçalara ayıralım…insanlar, kimlikler, işler, sosyal görevler, duygular, yapılması gereken işler, hedefler, niyetler……

Parçalar içinden “istediklerimizi” ya da seçtiklerimizi hemen tutalım, diğerlerini ilk elemede atalım.
“İstemiyorum ama mecburum” dedikleriniz de mutlaka olacaktır. Alın onları tek tek elinize, bakın bakalım gerçekten mecbur musunuz yoksa siz mi öyle hissediyorsunuz?

Bir Ömür Yaratıcılık

Yazan: Ömür Doğan

Yaratıcı değilseniz, işinizi robotlara kaptırabilirsiniz! Çünkü Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) açıklamasına göre, “2025 yılına kadar şu andaki mevcut iş yeri görevlerinin %52’si makineler tarafından gerçekleştirilecek”.

Sıradan ve tek düze işler robotlara devrolurken, yaratıcılığı yaşamına katanlar fark yaratacak! Bu yüzden de Dünya Ekonomik Formu’nun yayınlamış olduğu iş hayatında ihtiyaç duyulan yetkinlikler listesinde yaratıcılık 2015 yılında 10. sıradayken 2020 yılında 3. sıraya yükseliyor.

Taklitçilik Neden İyidir ve Öğrenmeye Etkisi Nedir?

Yazan: Ömür Doğan

Bir eğitimci olarak, hele de bir eğitim sosyoloğu olarak bana insanın veya insanlığın ilk öğrenme deneyimi nedir diye sorsanız vereceğim cevap insanlığın taklit ederek öğrenmeye başladığı olurdu. Böyle soruya böyle cevap verince de haliyle “taklit dediğin insandan evvel hayvanlarda da var” şeklinde bir itiraz gelirse, bu itirazı katkı sayar, yan cebime atarım.

Fark Yaratan Anne Baba

Röportaj: anneyiz.biz

Ebeveynlik sürecimde çok sayıda kitap okudum, yeni yazarlarla, psikologlarla ve çocuk gelişim uzmanlarıyla tanıştım. Her şeyden biraz öğrendim ve aslında çocuğumu büyütürken kendi yolumu çizdim. Çünkü ben tektim ve çocuğum da öyle… İşte bu yıl son okuduğum kitaplardan biri de birçok şapkaya sahip Neslihan Erdoğdu’nun kitabı “Fark Yaratan Anne Baba” oldu. Ebeveyn ve Çocuk Zirvesi’nde de kendisiyle biraraya gelince bu söyleşiyi yapmak şart oldu. Yönetici koçu, yazar, anne, ebeveyn danışmanı. Erdoğdu samimiyetle tüm soruları yanıtladı. Bana kalan en önemli şey “fazla kasmadan ara ara ben ne yapıyorum diye sorarak, kendine vakit ayırmayı ihmal etmeden ve çok severek çocuk yetiştirmek” Bakalım sizlere ne kalacak?

Bir reçetemiz var, adı Mutluluk!

Bir mutluluk reçetesinden bahsediyorsunuz? Bu gerçekten mümkün mü?
Benim reçetem ile mümkün çünkü sabit değil, ben durakların adını yazdım siz o duraklar arası yolculukta ve duraklarda ne kadar zaman geçireceğinizde serbestsiniz diyorum. Herkesin bilinç boyutunda yukarı çıkma deneyimi münhasır yani bireysel ve kendine özgü. Yol beli ama o yolda neler deneyimleyeceği kişiye kalmış. Adımlar net, yapılması gerekenler size bana ona göre değişmiyor ama nasıl yapacağımız tabii ki bireysel.

İkinci kariyer sorularla başlar!

Yazan: Neslihan Erdoğdu
30’ lu yaşların ortasında bir haller oluyor çoğumuza…
Yaptığımız iş ıstıraba dönüşüyor hele de iş ortamımız, arkadaşlarımız ya da amirlerimizle de sıkıntılarımız varsa vay halimize…
Hem içimiz hem dışımız kaynıyor demektir ki çok sürmez kopuş… Yaşadım da ondan biliyorum.
Nasrettin Hoca hikayesindeki gibi; hoca bir gün damdan düşmüş çevredekiler  doktor bulmak için telaşa kapılırken, hoca doktor istemem bana “damdan düşen birini getirin” der.
Aynen öyle damdan düşen biri olarak damdan düşecekleri ve aşağı yukarı neler olacağını biliyorum.
Derdim bu noktada biraz omur vermek aslında.

Sevgiyi gösterme şeklimiz erken çocuklukta başlıyor.

Yazan: Müge Çevik

Sevmek ve sevilmek, paylaşmak bir ilişkinin var olma sebebi. Bunları ortaya koymanın yolları ise kişiye göre değişir. Pek çok şeyi öğrendiğimiz gibi ikili ilişkilerdeki rollerimizi ve sevgiyi gösterme şeklimizi de öğreniyoruz. Sevgi gösterme şeklimiz de erken çocuklukta nasıl şekillendiğine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu noktada önemli olan ise çiftlerin karşılıklı hangi yol ile sevgiyi gösterdiklerini fark etmeleri. Eğer siz aldığınız hediye ile sevginizi ölçerseniz ve karşınızdakinin sevgi gösterme şekli bundan bambaşka bir şey ise hayal kırıklığı yaşamanız kaçınılmazdır.

Endişe ve Stresle Baş etmenin Altın Kuralları

Yazan: Müge Çevik
Günümüz insanının ister çalışsın ister çalışmasın en temel sorunlarının başında stres ve endişeyle baş etmek geliyor.
Her şey çok hızlı, herkes aşırı yük ile dolu ve hayat pek de kolay değil. Bunlar yaşamın kendi içindeki zorluklar ancak bir de bunlara bizim zihinsel olarak eklediğimiz dertler katılınca stres ve endişe seviyemiz tavan yapıyor. Bu farkındalığa değinen Kişisel Gelişim Uzmanı Müge Çevik, “Hayatın içindeki hastalık, afet, kazalar gibi olayları yönetme şansımız yok ancak zihinsel tuzaklardan elimizden geldiğince uzak durarak kendi yarattığımız sorunların bir kısmını ortadan kaldırabiliriz.”

MALALA VE MOTİVASYON 3.0

Yazan: Neslihan Erdoğdu

“Hiçbir zaman vazgeçmeyeceğim. Beni vurabilirler ama hayallerimi vuramazlar.’ Sözleri en küçük yaşta Nobel barış ödülü alan ve ülkesi Pakistan’da ulusal bir figür haline gelen Malala Yusufzay’a ait.
Yaşamını konu alan belgeseli izlediğimde 11 yaşında başlayan bilinçli mücadelesi ve başından geçenlere rağmen bugün henüz 20 yaşında olması hepimiz için çok ilham verici geldi bana.

Bireysel Gelişimin İlk Basamağı Öz Farkındalık

Yazan: Neslihan Erdoğdu
Neden insanlar kendilerine dair bir arayış içinde? ki bu yüzyıllar öncesine ait çok da bilindik bir söz ile günümüze taşınmış bir konu. Sokrates’in ‘kendini tanı’ demesinin üzerinden yaklaşık 7500 yıl geçti ve dünyaya gelen ve giden kişilerin bazılarının bu, en önemli dertlerinden biri iken bazı kişiler ise hiç bu derde düşmeden göçüp gittiler. Kendini tanımayı ve anlamayı dert edineler, “ben kimim neyim, neden bu dünyaya geldim, yaşam amacım ne, hangi özelliklere sahibim” türünden sorular sorabilecek bilinç düzeyinde bir arayışta oldular.

Mutluluk Öğrenilebilir!

2015 yılının kendi alanında en çok satan kitaplarından Mutluluk Kulübü ve Mutluluk ile İlişkisi Var kitaplarının yazarı Müge Çevik, üçüncü kitabı Mutluluk Kulübü-Gelişim ile yeniden okuyucularıyla buluştu.

“Mutluluk Kulübü, mutlu insanlardan çok, mutluluğa cesaret ile niyet edenlerin kulübüdür,” diyeli üç yılı geçmiş diyen yazar, son kitabı için: “Ne mutsuzluğu yok etmek mümkündür ne de bu sayede mutluluğu yakalamak. Mutluluğu öğrenmek için yapılacak en akıllı iş mutsuzluğa birkaç basamak yukarıdan farklı bir bilinç ile bakmaktır. Bu kitap bu basamakları birlikte çıkmak ve yaşama baktığımız yeri değiştirmek üzere tasarlanmıştır” dedi.

Ne Arıyorsam Ben’deymiş

Didem Elif – Sufi kimliğinizle başlamak istiyorum. Recep Çiftci tasavvuf ile ilk ne zaman tanıştı? Bu ilişki nasıl başladı?

Tasavvufla tanışmam 2000’li yılların başında Fransa’dan Türkiye’ye gelmemle başladı. Bir yemekte İtalyan bir zat ile tanıştım. Mevlevi olduğunu söyledi ve sohbete daldık. Bu sohbetten sonra Konya’ya gidip gelmeye başladım, bu öğretiye inisiye olmak istiyordum ve derin bir merakım vardı. Susamışcasına elime geçen herşeyi okuyordum. Sonra Semazen olmaya karar verdim… Baktım ki aradığım bu da değilmiş… Sonra anladım ki ne arıyorsam Ben’deymiş. O günden bugüne zevk ediyorum.

Kaldır Kafanı!

Yazan: Neslihan Erdoğdu

Nereye baksak elinde telefonla dizi izleyen, oyun oynayan, sosyal medyayı takip eden, haberleri okuyan kişiler görüyoruz…Toplu taşıma araçlarında, üst geçitlerde, yürüyen merdivende, cafede, baş başa yenilen yemeklerde, çocuklarla zaman geçirmek için ile gidilen parklarda, yatağa yatmadan, yataktan kalmadan hemen önce elimizdeler… Hepimiz Nomofobi” yolunda ilerliyoruz

1….2….3….4….5…..Saygı “Saymak”tan Gelir!

Yazan: Müge Çevik

1….2….3….4….5…..Saygı “Saymak”tan Gelir!
Şaşırtıcı değil mi böyle düşününce? Kendinden başkasının da varlığını hesaba katmak, istediği gibi düşünmesine, istediği gibi hissetmesine izin verecek şekilde kendin ile bir görmek…
Saygı duymak, saygılı olmak, özgürlük ama başkasının sınırlarını zorlamamak… iç içe geçmiş ve çokça tartışılan konular. Konuya ait boyutların tümünü ele almadan saygı kavramını incelemenin imkansız olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de olabildiğince basitleştirmeye çalışarak temel çerçevede anlatmaya çalışacağım:
Saygı sözcüğünün kökü saymaktır.

Masal/Misal/Mesel

Yazan: Recep Ciftçi

Bir varmış Bir yokmuş…

Farkında mısınız bütün masallar bu şekilde başlar “Bir varmış Bir yokmuş…” acaba neden? Bir gelenek mi? Yoksa gizli bir kodifikasyon mu?

Masal deyip de geçmeyelim, masallar insanların karanlık gecelerini süslemiş çeyizlerdir. Özellikle çeyiz diyorum çünkü bir evliliğe hazırlık olduğu için. Genç kız gibi insan bu masallar sayesinde kendi iç dünyasını geliştirdi…kemale getirdi kendini.

Öğrenme bütünsel bir süreçtir!

Yazan: Neslihan Erdoğdu

Öğrenmeyi basit bir süreç olarak görmenin aksine kompleks ve çok boyutlu olduğunu bilmek ve buna göre yaklaşmak bizi doğru sonuçlara götürecektir.

Bugüne kadar öğrenciler bu tek boyutlu bakış açısının kurbanı olmadı mı? “Çalışırsan öğrenirsin, öğrenirsen başarırsın? “ dedik yıllarca çocuklara, gençlere… Bazıları çalıştı ama başaramadı, bazıları ise başardı (not/puan/derece aldı) ama öğrenemedi. Çünkü öğrenme bu kadar basit ve yalın bir matematiğe sahip değil.

Öğrenme entegre bir faaliyet olarak, zihinsel, duygusal, bedensel ve ruhsal bir süreçtir.

Müge Çevik’ten 25 Mutluluk Yöntemi

Yazan: Müge Çevik

”Hayalimdeki ev, rüyalarımdaki araba, huzurlu bir ilişki, terfi ya da piyangodan bilet diyeceğimi sandınızsa, siz okuyuculara da tavsiyem, kendi listenizi gözden geçirmeniz. Eğer maddi ya da başkasına bağımlı, kendinizden kaynaklanmayan şeylerin sizi mutlu ettiğini düşünüyorsanız, mutlu olmamayı garantiliyorsunuz demektir.”

Bakış Açılarımızın Yansıması: Dilimiz

Yazan: Neslihan Erdoğdu

Bugünkü bakış açılarımızın çoğu anne ya da babalarımızdan duyduklarımızla oluşmuştur. Anne babalarımız eğer aksiliklerle karşılaşmamak için dileklerde bulunuyorsa muhtemelen biz de benzer şeyleri ifade ediyoruzdur.

“Kazasız belasız gidin”, “aman dikkat et hastalanma”,” dikkat et üşütürsün”, “çok gülme ağlarsın” gibi cümleler odağımızın negatifte yani olumsuz tarafta olduğunun bir göstergesidir.

Dönüşmek Ya Da Dönüşmemek: Dijital Dönüşüm Çılgınlığında Dönüşümsel İş Modeli

Yazan: Cenk Kıral

Bir Zen-Budist söylemine göre her 7 yılda bir bilinçsel seviye, her 11 yılda bir akıl yapısı ve her 18 yılda bir de hayat tarzlarımız değişirmiş. Onların görüşüne göre bu güneşin bir kuralıymış. Şimdi bunu yaşadığımız dünyanın gerçeklerine yansıtırsak karşımıza çok enteresan bir durum çıkar. Hadi gelin internetin hayatımıza ilk girdiği günleri hatırlamaya çalışalım. Yaklaşık 1990’ların ortalarında internet’in hayatımıza girişini başlangıç olarak alırsanız toplamda yaklaşık 20-22 senelik bir dönemden bahsediyoruz. Yani aslında bugünlerde yaşananlar yukarıda bahsettiğim Zen-Budist söylemini doğrulayan bir zamanlamada gerçekleşiyor. Yani, karşımızda ciddi bir hayat tarzı değişikliği yaşanıyor. Daha somuta indirgersek, iş dünyası millenium çağında doğanların iş dünyasında çalışmaya başlayacağı bir yaşam tarzına göre şekilleniyor, çünkü bu jenerasyon çok farklı bir beyin örüntüsü ve bakış açısıyla geliyor.

Müge Çevik ile Mutluluk ve İlişkiler Üzerine…

Mutluluk Kulübü ve İlişkisi Var kitabı yazarı Müge Çevik ile yaptığımız röportaja girişim ve çıkışım beni farklı bir ben yapmaya yetti. Kendisi konusunda çok uzman, çok zeki. Konuşmaya devam ettikçe gözlerinizin daha çok açıldığı, “Bunu ben niye daha önce düşünemediğim” dediğiniz birisi. Siz de yaşamınıza başka bir pencereden bakmaya, daha iyi hissetmeye, daha farkında olmaya, nerden nereye gittiğiniz görmeye hazırsanız haydi yolculuğumuz başlarsın alt satırlarda.

Fark Yaratan Anne Babaların Özellikleri

Yazan: Neslihan Erdoğdu

Anne babalar olarak pek çok telaşımız ve derdimiz var aslında. Her dönem çocuk yetiştirmek için zordur ve her kuşak kendinden sonra gelen kuşakları beğenmez, eleştirir.

Aslında garip bir ikilem içindeyiz hem bizim gibi olsunlar istiyoruz hem de farklı. Bizim gibi olduklarında sorun çıkmayacak ve bu çocuklarla yaşamak çok daha kolay olacak.

Proje Yönetimi – Bir yol mu yoksa yolculuk mu?

Yazan: Kemal İslamoğlu

Gerçekten de PROJE YÖNETİMİ’nin etkili lullanılmasıyla kurumlar daha az insanla , mümkün olduğunca kısa sürede, daha kaliteli sonuçlar üretme peşindeler.Bu amacı gerçekleştirebilmek için yetkinlik kalitesi yukarıda insanlar çalıştırmak temel bir zorunluluk haline geliyor.Ancak kurumun organizasyon yapısı esnekleşmedikçe PROJE YÖNETİMİ’nin etkin kullanılması zorlaşıyor.

Kendimi Seviyor ve Onaylıyorum!

Yazan: Müge Çevik

“Kendimi seviyor ve onaylıyorum.” Ne çok duyar olduk bu vb olumlama cümlelerini. Ardına mucize beklentilerimizi ekledik, sırtına da ben bunu hak ediyorum ağırlığını.…peki ne oldu? Sevdik mi gerçekten kendimizi? Ya da onaylayabildik mi en utanç verici bulduğumuz yönlerimizi ya da bize ait olduğunu bile kabul etmediğimiz, edemediğimiz yönlerimizi?

Ben bu cümle ile hayatını değiştiren kimseyi tanımıyorum. En azından sadece bu olumlamayı kullandığı için kendini daha çok seven ve onaylayan kimseyi…peki ne olunca insan kendini sevmiş ve onaylamış oluyor? Nedir bunun kriteri? Ne oluyor da biri için kendini seviyor diyebiliyoruz?

Kişisel Gelişim Rehberliği

Yazan: Müge Çevik

Nefes terapileri, aile dizimleri, koçluk seansları, şifacılar, kuantum çalışmaları, nlp, olumlamalar, meditasyon ve daha sayamadığım pek çok şey kişisel gelişim başlığı altında nereden adım atacağımızı bilemediğimiz sihirli dünyalara davetiye çıkartır. Bazısını çok saçma ve akıldışı bulurken bazısına kendimizi çok yakın hisseder, teslim olur ve hikmetlerine kendimizi açarız. Açarız açmasına da doğru yerden mi başlıyoruz, doğrusunu mu yapıyoruz veya nedir bu işin doğrusu soruları da hep aklımızın bir köşesinde hep asılı kalır.

Her gün aklında bu sorular, pek çok metot ve uygulamayı denemiş, neredeyse inancını kaybetmiş pek çok insanı dinleyen bir koç olarak herkese uyabilecek temel bir rehber hazırlamanın pratik olacağı düşüncesi ile 5 maddelik bir kişisel gelişim rehberi hazırladım.

“Eller aya, biz yaya” Kolektif Liderlik Anlayışı ile Yaya Kalmayalım…

Yazan: Neslihan Erdoğdu

“Eller ay, biz yaya” diye bir laf vardır. Toplumsal olarak bir aşağılık kompleksi duygusu taşımakla beraber aslında bir realiteye de vurgu yapmaktadır. “Ay” geleceği, vizyonu ve hayalleri temsil ederken “yaya” mevcudu, basiti, anlık olanı anlatıyor bize. İş dünyasına yönelik baktığımızda peki gerçekten öyle mi?

Müge Çevik’ten Mutluluk Defteri

Her güne bir tutam “mutluluk”

Mutluluk Kulübü ve İlişkisi Var kitaplarının yazarı Müge Çevik, bu kez farklı bir yeni yıl hediyesi almak isteyenler için Mutluluk Defteri’ni hazırladı.

Müge Çevik’in yeni yıl için hazırladığı Mutluluk Defteri, yazarın deneyimleri, motivasyon sözleri ve notlarından oluşan bir mutluluk kılavuzu.

Hayatınızı nasıl kazanırsanız kazanın aslında SATIŞ yaparsınız!

Yazan: Müge ÇEVİK

Belki satış kökenli olduğumdan belki de genlerimde tüccarlık olduğundan, ben hayatı koskocaman bir “satış” olarak görürüm. Ya da satışı tam da hayatın kendisi gibi.

Satış da aynen hayatın akışı gibi aşamalardan oluşur. Her adım bir sonraki adıma hazırlık yapar. Satışın temelinde karşınızdakinin parasını almak değil, ona bir şey sunmak yatar; hayatın kökü de hayatı sağmak değil tadını çıkartmak, bir anlam yaratmaktır. Her ikisinde de almadan öce vermek gerekir. Satış da önce faydayı anlatmanız gerekir, hayatta da önce kendinizi ispatlamanız.

Böyle baktığınızda ise, her ikisinin de ruhu, mantığı, felsefesi çok ortaktır. Satış da bir döngüdür hayatın kendisi gibi, tam bitti derken yeni bir şey başlar. Sistem, her ikisinde de aynı çalışır.

“Yaşasın Okullar Açıldı” Diyen Annelerden Misiniz?

Yazan: Neslihan Erdoğdu

Büyük çoğunluğun evet dediğini duyar gibiyim. Neden böyle tahmin ettim derseniz, gözlemler, duyumların etkisi diyebilirim. Benim bu cümleyi kurabileceğim bir durumum olmadı hiç ne yazık ki çünkü çocuğum tatildeyken ben yine çalışıyordum. Yani ondan bıkacak, sıkılacak “aman okullar açılsa da kafamdan gitse” deme durumum olmadı. Olsaydı der miydim, şimdi aklımla hayır,o zamanki aklımla belki de derdim.

Bu cümlelerin kurulduğunu içten ya da sesli biçimde kurulduğunu biliyorum.

Bunu irdelemek önemli geldi bana.

İletişim her şeydir…

Yazan: Neslihan Erdoğdu

Hepimizin hayatını değiştiren bir kavram; iletişim. Evde, okulda, iş yerinde, sokakta, bankada, hastanede; her yerde. Gününüzün nasıl geçtiği ve geçeceği bir andaki iletişime bağlı. Öyle sihirli ki; bizi bir meleğe de dönüştürebiliyor, bir şeytana da.

KOÇLUK yapıyorum derken DÜŞÜNÜR oldum!

Yazan: Müge Çevik
“Tam olarak ne iş yapıyorsun?” diye soranlara;

“Yol arkadaşlığı” diyorum.

İyi dinleyen,
Çok soru soran,
Meraklı ve dikkatli,
Bazen sivri dilli, bazen çok motive edici,
Genellikle ödevler ile hem zihni hem kalbi çalıştıran,
Ama yolculuk bittiğinde keyiflerin yerinde olacağını garantileyen bir yol arkadaşıyım ben.

Çünkü kariyer koçluğu yapıyorum. Ama maalesef mesleğimi söylerken bazı açıklamalar yapmam ve insanların saygısını yitirmesine sebep olan uygulama ve uygulayıcılardan ayrışmam gerekiyor.

Müge Çevik ile Kadın Erkek İlişkilerine ve Aileye Dair Söyleşi

“Aşırı Sevmenin ve Kollamanın Altında Acayip Korkular Var”

Aşırı sevmenin ve kollamanın altında acayip korkular var aslında. Çünkü sevgi dediğimiz şey, yani gerçek sevgi çok korkusuz bir duygudur. Ama biz korkuyla motive olduğumuz için kaybetmemek adına kontrol ediyoruz. O kontrolün gerisinde korkular var ve biz bunu sevgi kisvesinde yapıyoruz. Böyle bir kılıf uydurmuşuz ve buna kendimiz de inanmışız.

“Ağrı kesiciler olmadan yaşamayı bilmiyoruz oysa o ağrı bize bir şey söylüyor.”

Hepimiz acı çekiyoruz. Çünkü kendimizi de karşımızdaki kişiyi de tanımıyoruz.

Neden acı çektiğimizi de bilmiyoruz. Acı çekiyoruz ama debeleniyoruz. Patinaj halindeyiz, gerçekten acısa büyürüz, acımasına izin vermiyoruz. Hep pansuman, hep uyuşturucu hep ağrı kesici. Ağrı kesicisiz yaşamayı bilmiyoruz oysaki o ağrı bir şey söylüyor. Bir acısa büyüyeceğiz, acımasına izin vermiyoruz.

Parayla İlişkin Hayatla İlişkindir!

Yazan: Müge Çevik

Para, hayatla ilişki kurduğumuz en temel, en somut kaynaklardan biridir.

Parayla olan ilişkimiz, önce kazanırken sonra da harcarken hayatla ilişkimizi belirler. Çünkü “para”yı her nasıl yönetiyorsak kilomuzu, ilişkilerimizi, sağlığımızı, kariyerimizi, gelişimimizi de aynen öyle yönetiriz.

Hayatı ya tüketmek ya da üretmek üzerine kurgularız. Parayı nasıl görürsek hayatı, zamanı, yemeği, bedenimizi, duygularımızı da öyle kullanırız, ya tüketerek ya da üretip değer yaratarak.

Konuyu basit tutmak için ayrımları da basit tutarsam diyebilirim ki kişi parayı ya kolay kazanır ya da zor.

Harcarken de ya kolay harcar ya da zor. Her birinin kendi içinde kolaydan zora dozları olmakla birlikte, tek tek inceleyelim….