Şapkanın Hikayesi

27 Ocak 2012 Cuma akşamı,
21.45 seansı Artist Filmi dakika 15…
İsmi buldum: Şapka!!!

ŞAPKA DEVRİMİ

Doğar doğmaz bir şapka takarlar bebeklere; saçı yokken pembe ya da mavidir kafasındaki şapka. Mezun oluruz kepler takarız..
Büyüyünce mesleğimize göre ya sarıdır kafamızdaki sert koruyucu, ya yeşildir hijyen amaçlı, ya ince uzun beyazdır saç düşmesin yemeklere diye, ya yıldızlı ya çubuklu pilot ya da subay şapkası…
Kış olur bere takarız yaz olur hasır bir şapka…
Anne oluruz, koruyucudur şapkamız. Baba oluruz,destektir. Ağabey oluruz, kardeş oluruz huzurlu bir gölgedir. Arkadaş oluruz, dost oluruz, sevgili oluruz, koca oluruz, eş oluruz…türlü çeşitlidir şapkalarımız…
Bugüne dek pek çok şapka taktım hayatta…ama şimdi iş hayatımda, koçluk, danışmanlık ve eğitmenlik bir arada, farklı şapkalar altında.
Ne lazımsa onu kullanmak üzere, hangisi gerekse onu bulup takmak üzere. Hatta bazen şapkayı önümüze koyup düşünmek üzere. Bazen koç olarak aynalamak, danışman olarak desteklemek , bilgi ve tecrübe paylaşmak üzere; ya da bazen eğitmen olarak aydınlatmak üzere.

Bütün bunların film ile ilgisi ise; filmin 1930larda geçmesi ve türlü çeşitli şapkanın kullanılmasından bir adım daha derinde.
Yeniliğe ve değişime direnen “sessiz film” oyuncusunun; sesli filmlerin çekilmeye başlaması ile çöküşü ve gölgesinin bile kendini terk etmesini anlatıyor. Bir dramdan yaratıcı bir çözüm ile film “mutlu son”a bağlanıyor. Çaresizlikten yepyeni ve taptaze bir şey doğuyor: harika bir dans.
Değişime direncin negatif etkisi daha radikal bir manevra ile bertaraf ediliyor.

İşte şapka ve devrim sözcükleri de benim zihnimde böyle biraraya geliyor. ŞAPKA çatısı altında de sürdürmek istediğim şey, tam da bu.
Profesyonel yetkinlik eğitimleri ile bireysel gelişim konularının, insan merkezli ve insana dair her boyutu kapsayarak ele alınması, kurumların ve bireylerin Şapka’dan aldıkları hizmetlerinde koçluk, danışmanlık ve eğitmenlik şapkalarının en optimal faydayı yaratmak üzere entegre edilmesi…
Bu yaklaşımı da bugüne dek hiç kullanılmadığı için devrim olarak niteliyorum.
Kim nasıl isterse; ister şapka olsun, ister devrim…isterseniz şapka devrimi….

Başkalarının kafasındaki siz imajınızdır.

Sizin kafanızdaki siz ise gerçeğinizdir.